Skip to content

300 Virginia DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 22, 2010

Property Information

Block382.08
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,548
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
58%
Improvement Value:$96,300
42%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,936+5.2%
2024$5,642+3.5%
2023$5,451+1.3%
2022$5,382+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14537, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1965