Skip to content

236 Arizona Dr.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 18, 2013

Property Information

Block382.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,988
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
49%
Improvement Value:$139,800
51%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,127+5.2%
2024$6,773+3.5%
2023$6,544+1.3%
2022$6,462+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 15576, Page 1549Recorded7/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1967