Skip to content

241 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1961

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block382.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,182
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
59%
Improvement Value:$93,800
41%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,907+5.2%
2024$5,615+3.5%
2023$5,425+1.3%
2022$5,356+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5483, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1961