Skip to content

288 Granite Ct.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 13, 2013

Property Information

Block382.10
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,827
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
48%
Improvement Value:$149,800
52%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,424+5.2%
2024$7,056+3.5%
2023$6,817+1.3%
2022$6,731+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 15528, Page 1890

Property Built

Built

Year Built: 1965