Skip to content

282 Granite CtBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block382.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,850
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,200
51%
Improvement Value:$135,600
49%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+5.2%
2024$6,795+7.6%
2023$6,316+1.3%
2022$6,233+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 3814, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1960