Skip to content

221 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block382.12
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
59%
Improvement Value:$93,100
41%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,832+5.2%
2024$5,543+3.5%
2023$5,356+1.3%
2022$5,288+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 13728, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1958