Skip to content

195 Arizona Dr.Brick, NJ 08723

Built 1963

Last Sale Price
$389,990
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block382.13
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1GP
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,764
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
48%
Improvement Value:$145,600
52%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+5.2%
2024$6,859+3.5%
2023$6,627+1.3%
2022$6,544+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$389,990

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 17459, Page 702Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 5394, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1963