Skip to content

191 Arizona Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block382.13
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,860
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
37%
Improvement Value:$227,300
63%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+5.2%
2024$8,853+3.5%
2023$8,553+1.3%
2022$8,445+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5406, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1965