Skip to content

269 Lake Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block382.20
Lot35.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,509
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
50%
Improvement Value:$134,700
50%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904+5.2%
2024$6,562+3.5%
2023$6,340+1.3%
2022$6,260+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 11156, Page 1850

Property Sale

SaleMulti
$120,500
DeedBook 5600, Page 634

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4786, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1965