Skip to content

255 Lake Shore DrBrick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jan 29, 2009

Property Information

Block382.20
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
58%
Improvement Value:$85,700
42%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,236+5.2%
2024$4,976+3.5%
2023$4,808+1.3%
2022$4,747+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 14217, Page 1088

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5392, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4823, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1976