Skip to content

253 Lake Shore DrBrick, NJ 08723

Built 2003

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block382.20
Lot51.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1930
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,930
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
41%
Improvement Value:$192,000
59%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,446+5.2%
2024$8,028+3.5%
2023$7,756+1.3%
2022$7,658+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 17146, Page 1829Recorded6/15/2018

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 15930, Page 52Recorded10/31/2014

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 11840, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 2003