Skip to content

254 Brick Blvd.(Unit C02)Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block382.20
Lot59
QualifierC02
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class---
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage819
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
53%
Improvement Value:$56,000
47%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,102+5.2%
2024$2,948+3.5%
2023$2,849+1.3%
2022$2,813+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 18500, Page 410Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 15006, Page 556

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 12863, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 10176, Page 1395

Property Sale

Sale
$55,900
DeedBook 5065, Page 286