Skip to content

254 Brick Blvd.(Unit C11)Brick, NJ 08723

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block382.20
Lot59
QualifierC11
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class---
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage609
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,700
53%
Improvement Value:$42,600
47%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,358+5.2%
2024$2,241+3.5%
2023$2,166+1.3%
2022$2,138+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 19898, Page 938Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 15921, Page 1687Recorded10/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 12981, Page 1381

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 5638, Page 264

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5520, Page 954