Skip to content

247 Lake Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block382.20
Lot63.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,476
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
51%
Improvement Value:$118,300
49%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246+5.2%
2024$5,936+3.5%
2023$5,736+1.3%
2022$5,663+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5738, Page 636

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5073, Page 729

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4755, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1982