Skip to content

242 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Church/Charitable

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Apr 1, 2009

Property Information

Block382.20
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage9,000
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,800
26%
Improvement Value:$824,000
74%
Total Assessment$1,108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$20,037+2.2%
2010$19,613+6.2%
2009$18,461+5.3%
2008$17,537+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 14257, Page 551

Property Sale

SaleMulti
$925,000
DeedBook 11006, Page 667

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 5650, Page 208