Skip to content

263 Virginia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 22, 2011

Property Information

Block382.21
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1494
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,494
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
46%
Improvement Value:$159,200
54%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,586+5.2%
2024$7,210+3.5%
2023$6,967+1.3%
2022$6,878+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 14919, Page 232

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5360, Page 320

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 4935, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1965