Skip to content

270 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block382.22
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,402
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
49%
Improvement Value:$139,000
51%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,065+5.2%
2024$6,714+3.5%
2023$6,487+1.3%
2022$6,405+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 15981, Page 400Recorded1/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1985