Skip to content

269 Tennessee Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block382.24
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,299
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
53%
Improvement Value:$119,400
47%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308+5.4%
2024$5,983+3.7%
2023$5,773-2.9%
2022$5,946+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,299DeedBook 18071, Page 73Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,299DeedBook 16438, Page 679Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 14429, Page 238

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5401, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1996