Skip to content

212 Huxley Dr.Brick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Date
Sep 20, 2011

Property Information

Block382.26
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,638
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
49%
Improvement Value:$140,000
51%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840+5.4%
2024$6,489+3.6%
2023$6,261+1.3%
2022$6,179+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972