Skip to content

234 Lake Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block382.28
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,310
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
53%
Improvement Value:$116,300
47%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,437+5.2%
2024$6,118+15.9%
2023$5,278+1.3%
2022$5,211+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,310DeedBook 19428, Page 1018Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,310DeedBook 18955, Page 863Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5618, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1950