Skip to content

239 Oklahoma Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Sep 18, 1998

Property Information

Block382.28
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,252
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
54%
Improvement Value:$115,200
46%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+5.2%
2024$6,091+3.5%
2023$5,885+1.3%
2022$5,811+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5621, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1960