Skip to content

220 Virginia DrBrick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Aug 12, 2005

Property Information

Block382.29
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1516
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,516
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
44%
Improvement Value:$173,100
56%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,987+5.2%
2024$7,591+3.5%
2023$7,334+1.3%
2022$7,241+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 12783, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1967