Skip to content

234 Oklahoma DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 14, 2005

Property Information

Block382.29
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,650
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
52%
Improvement Value:$124,300
48%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,638+5.2%
2024$6,309+3.5%
2023$6,096+1.3%
2022$6,019+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12984, Page 1809

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5326, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1970