Skip to content

237 Georgia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block382.29
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1564
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,564
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
46%
Improvement Value:$153,800
54%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+10.8%
2024$6,665+3.5%
2023$6,440+1.3%
2022$6,359+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,564DeedBook 19105, Page 1688Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,564DeedBook 18900, Page 670Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10153, Page 1253

Property Built

Built

Year Built: 1987