Skip to content

247 Essex DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block382.30
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,970
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
51%
Improvement Value:$131,300
49%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$6,879+120.9%
2004$3,114+0.1%
2003$3,110+2.2%
2002$3,043+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,970DeedBook 20176, Page 976Recorded10/27/2025

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10159, Page 1147

Property Built

Built

Year Built: 1970