Skip to content

236 Essex CtBrick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block382.30
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,704
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
49%
Improvement Value:$138,600
51%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,698+0.5%
2018$5,668+2.8%
2017$5,513+0.8%
2016$5,467+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973