Skip to content

235 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 11, 2017

Property Information

Block382.30
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,920
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
49%
Improvement Value:$138,600
51%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,771+5.4%
2024$6,423+3.6%
2023$6,197+1.3%
2022$6,116+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 16651, Page 893Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 10678, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1975