Skip to content

236 Georgia DrBrick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 18, 2010

Property Information

Block382.30
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G 1578
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,578
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,600
49%
Improvement Value:$139,800
51%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+5.2%
2024$6,712+3.5%
2023$6,485+1.3%
2022$6,403+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14627, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1973