Skip to content

242 Virginia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block382.30
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,692
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
47%
Improvement Value:$152,500
53%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+5.2%
2024$7,007+3.5%
2023$6,770+1.3%
2022$6,684+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,692DeedBook 18709, Page 48Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5553, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1998