Skip to content

228 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Feb 16, 2024

Property Information

Block382.31
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,324
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
31%
Improvement Value:$297,900
69%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128+5.2%
2024$10,576+3.5%
2023$10,219+1.3%
2022$10,089+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$322,000
Sq Ft2,324DeedBook 19619, Page 190Recorded3/1/2024

Property Sale

Sale
$449,900
Sq Ft2,324DeedBook 18811, Page 627Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14687, Page 402

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 10455, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10168, Page 1778