Skip to content

234 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block382.31
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,702
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
46%
Improvement Value:$157,000
54%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+1.7%
2024$7,117+3.5%
2023$6,876+1.3%
2022$6,789+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984