Skip to content

206 Essex DrBrick, NJ 08723

Built 1964

Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block382.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1646
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
47%
Improvement Value:$154,500
53%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,246+5.4%
2024$6,874+3.6%
2023$6,634+1.3%
2022$6,546+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964