Skip to content

228 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block382.31
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,948
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
36%
Improvement Value:$307,100
64%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,437+5.2%
2024$11,821+3.5%
2023$11,421+1.3%
2022$11,277+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 19458, Page 597Recorded8/14/2023

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 5530, Page 876