Skip to content

214 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 13, 2003

Property Information

Block382.31
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,240
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
18%
Improvement Value:$1,387,000
82%
Total Assessment$1,699,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,898+5.2%
2024$41,723+3.5%
2023$40,312+1.3%
2022$39,802+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 11362, Page 1293