Skip to content

210 Essex DrBrick, NJ 08723

Built 1971

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block382.31
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,300
49%
Improvement Value:$143,900
51%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,289+5.2%
2024$6,928+3.5%
2023$6,694+1.3%
2022$6,609+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$321,500

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 18059, Page 1897Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14167, Page 892

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14085, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1971