Skip to content

7 Tudor CourtBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block382.33
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$93,400
70%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,446+5.2%
2024$3,275+3.5%
2023$3,164+1.3%
2022$3,124+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 16845, Page 566Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5379, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1983