Skip to content

9 Tudor CourtBrick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block382.33
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,429
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$89,900
69%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,355+5.2%
2024$3,189+3.5%
2023$3,081+1.3%
2022$3,042+7.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,429DeedBook 17617, Page 177Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 17299, Page 1024Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 15780, Page 736Recorded4/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1984