Skip to content

13 Courtshire DriveBrick, NJ 08723

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block382.33
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,388
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$79,300
66%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,082+5.2%
2024$2,929+3.5%
2023$2,830+1.3%
2022$2,794+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,388DeedBook 19872, Page 1568Recorded12/11/2024

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,388DeedBook 19684, Page 206Recorded5/16/2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10938, Page 1277

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5720, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1979