Skip to content

118 Courtshire DriveBrick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block382.34
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,300
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$78,900
66%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,071+5.2%
2024$2,919+3.5%
2023$2,820+1.3%
2022$2,785+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 17234, Page 443Recorded9/10/2018

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16891, Page 543Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16786, Page 884Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5393, Page 51

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5225, Page 927

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 5013, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1980