Skip to content

56 Courtshire DriveBrick, NJ 08723

Built 1981

Last Sale Price
$190,500
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block382.35
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,109
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$77,700
66%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,040+5.2%
2024$2,890+3.5%
2023$2,792+1.3%
2022$2,757+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,500

From:

To:

Sq Ft1,109DeedBook 16704, Page 440Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 15449, Page 1781

Property Built

Built

Year Built: 1981