Skip to content

29 Arms CourtBrick, NJ 08723

Built 1981

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Apr 26, 2010

Property Information

Block382.37
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,109
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$77,700
66%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,040+5.2%
2024$2,890+3.5%
2023$2,792+1.3%
2022$2,757+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 14584, Page 211

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10217, Page 112

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5273, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1981