Skip to content

13 Arms CourtBrick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block382.37
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,123
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$79,900
67%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,097+5.2%
2024$2,944+3.5%
2023$2,844+1.3%
2022$2,808+7.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$233,000
Sq Ft1,123DeedBook 17631, Page 1345Recorded10/4/2019

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,123DeedBook 17261, Page 1572Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$53,625
DeedBook 3861, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1979