Skip to content

11 Arms CourtBrick, NJ 08723

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block382.37
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,388
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
32%
Improvement Value:$85,000
68%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,229+5.2%
2024$3,069+3.5%
2023$2,965+1.3%
2022$2,928+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 10385, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$52,407
DeedBook 3865, Page 68