Skip to content

194 Courtshire DriveBrick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block382.37
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,123
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
35%
Improvement Value:$74,300
65%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,702+5.7%
2024$2,556+3.9%
2023$2,461+1.4%
2022$2,427+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,123DeedBook 16141, Page 282Recorded7/22/2015

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14045, Page 966

Property Sale

Sale
$52,035
DeedBook 3846, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1978