Skip to content

211 Courtshire DriveBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block382.41
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,300
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$77,600
66%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,038+5.2%
2024$2,887+3.5%
2023$2,789+1.3%
2022$2,754+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16244, Page 1813Recorded11/18/2015

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5693, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1983