Skip to content

200 Pine Tree DrBrick, NJ 08723

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$160,650
Last Sale Date
Oct 1, 1999

Property Information

Block383.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class10
Description2SF2G-P 2704
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
56%
Improvement Value:$102,100
44%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,995+5.2%
2024$5,698+3.5%
2023$5,505+1.3%
2022$5,436+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,650
DeedBook 5750, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 4758, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1960