Skip to content

321 Heritage Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2007

Property Information

Block383.02
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,804
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
47%
Improvement Value:$150,600
53%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,312+5.2%
2024$6,950+3.5%
2023$6,715+1.3%
2022$6,630+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970