Skip to content

305 Heritage DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block383.02
Lot128
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
64%
Improvement Value:$73,400
36%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+5.2%
2024$4,993+3.5%
2023$4,825+1.3%
2022$4,764+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,000DeedBook 18505, Page 1397Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,000DeedBook 17572, Page 326Recorded8/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 14175, Page 1099

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 3752, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1970