Skip to content

344 Lake Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block383.02
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,200
43%
Improvement Value:$174,200
57%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+5.2%
2024$7,498+3.5%
2023$7,244+1.3%
2022$7,152+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,960DeedBook 20141, Page 1550Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 16019, Page 300Recorded3/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1985