Skip to content

355 Heritage DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2001

Property Information

Block383.02
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
57%
Improvement Value:$99,000
43%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949+5.2%
2024$5,654+3.5%
2023$5,463+1.3%
2022$5,394+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 10066, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1970